سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت دوم”

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت سوم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت اول”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت دوم”

چگونه والدین و پرستاران کودکان می توانند تفاوت ایجاد نمایند؟

خانواده ها و پرستاران کودکان همیشه می دانند که آن ها و عملکردشان حائز اهمیت است. پژوهش های جدید در زمینه رشد و توسعه مغز، به چرایی این توضیح، کمک می کند.تحقیقات نشان می دهند که وابستگی ها و تعلقات اولیه کودکان در رشد مغز آن ها نقشی اساسی ایفا می کند و هر کسی که از بچه های کوچک مراقبت می کند، والدین، خانواده، دوستان، معلمان، ارائه دهندگان خدمات مراقبتی از کودک، می توانند تفاوت را ایجاد نمایند.

مطمئناً هدف همه این تلاش ها، باید تندرستی و ایمنی اولیه کودک باشد.کودکان باید به خوبی تغذیه شوند (در صورت امکان، ابتدا با شیر مادر)، و به طور منظم چکاپ شده و معاینه شوند و به موقع و در فواصل زمانی واکسن زده شوند.هنگامی که کودکان به بیماری مبتلا می شوند، باید با پزشک یا پرستار مشورت شود، و مکان هایی که در آن بیشتر زمان خود را صرف می¬کنند، باید ایمن شده و “و برای کودکان استاندارد” باشند. هنگامی که بچه های کوچک سوار ماشین می شوند، باید همیشه به طور ایمن در صندلی عقب و درون صندلی ایمنی که برای کودکان طراحی شده و با کمربند مخصوص به صندلی اتومبیل محکم شده قرار گیرند.

تحقیقات انجام شده در زمینه توسعه مغز و آمادگی در مدارس، ۱۰ دستورالعمل را که می تواند برای والدین و سایر مراقبین در پرورش فرزندان سالم، شاد و مطمئن ، یادگیرندگان لایق ارائه می¬دهد:

ترویج توسعه سلامت کودکان کم سن و سال و آمادگی کودکان مدرسه ای:

ده دستورالعمل برای پرورش فرزندان سالم، شاد و مطمئن

 

  1. گرم، دوست داشتنی و پاسخگو باشید.
  2. به نشانه ها و سیگنال هایی که کودک می فرستد، واکنش نشان دهید.
  3. صحبت کردن، خواندن و آواز خواندن با فرزندتانرا در پیش بگیرید.
  4. روال ها و آیین ها را تعیین نمائید.
  5. کودکان را به انجام اکتشاف و بازی امن تشویق کنید.
  6. برنامه های گزینش شدهتلویزیون را تماشا کنید.
  7. از نظم و انضباط به عنوان فرصتی برای آموزش استفاده کنید.
  8. تشخیص دهید که هر کودکی دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد است.
  9. نحوه مراقبت از کودک را تعیین و دست به کار شوید.
  10. مراقب خودتان باشید.

۱- گرم، دوست داشتنی و پاسخگو باشید.

هنگامی که کودکان از مراقبت­های گرم و پاسخگو بهره مند می­ گردند، احتمال بیشتری دارد که از بودن در کنار بزرگسالانی که از آن­ها مراقبت می­ کنند، احساس امنیت و ایمنی کنند. محققان این روابط قوی را “دلبستگی­های ایمن” می­نامند و این اساس تمام روابط آینده کودک به شمار می­رود. ما همیشه می­ دانیم که کودکان هر زمان احساس امنیت داشته باشند، رشد می­کنند؛ امروزه ما می­ دانیم که دلبستگی­ها و تعلقات اولیه کودکان در واقع بر نحوه عملکرد مغز آنها اثر می­ گذارد.

اگر من فقط فرزندم را دوست داشته باشم، آیا می توانم فکر او را تغییر دهم؟

نه دقیقاً،این بیان عشق شماست. لمس کردن، تکان دادن، صحبت کردن، لبخند زدن، آواز خواندن که بر مغز فرزند شما که “تعاملی” است و به شکل­گیری یادگیری و رفتار بعدی کمک می­کند، تاثیر می­گذارد. کودکان روابط را از طریق حواس خود تجربه می­کنند. نوزادان روشی را که شما به چشمانشان نگاه می­کنید، تجربه می­کنید. آنها عبارات روی صورت شما را می­بینند،آنها پژواک­ گویی، آواز خواندن، صحبت کردن و خواندن شما را می­ شنوند؛ آنها هنگامی که شما آنها را در آغوش می­ گیرید یا آنها را تکان می­ دهید احساس می­ کنند و بوی شما را تشخیص می­ دهند. تماس فیزیکی به ویژه مهم است؛ در آغوش گرفتن و تکان دادن نوزاد با تحریک مغز موجب آزادسازی هورمون­های مهم رشد می شود.

برای مطالعه بیشتر

دکتر ال آلن اسروف و همکارانش در دانشگاه مینه سوتا دریافتند که کودکان که دارای مراقب گرم و پاسخگو هستند و به طور مرتب با مراقبین خود در ارتباط هستند، زمانی که بزرگ­تر می­شوند، آسان­تر با مشکلات مواجه می­شوند. آنها کنجکاوتر هستند، با بچه­ های دیگر تعامل بهتری دارند و در مدرسه نسبت به بچه هایی که احساس امنیت کمتری دارند، بهتر عمل می­ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *