سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت سوم”

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت چهارم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت دوم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت سوم”

به نشانه ها و سیگنال هایی که کودک می فرستد، واکنش نشان دهید.

نوزادان نمی توانند از کلمات برای برقراری روابط، خواسته ها یا نیازهای خود استفاده کنند، اما آنها سیگنال های زیادی را برای بزرگسالانی که از آن ها مراقبت می کنند، ارسال می نمایند. در میان این نشانه ها و سرنخ هایی که آنها ارسال می کنند، آواهایی وجود دارد که آنها می سازند، نحوه حرکت آن ها، علامت های صورت و نحوه تماس چشمی آن ها (یا اجتناب از آن) با مخاطب. کودکان هنگامی احساس امنیت می کنند که والدین و سایر مراقبین سعی می کنند این سیگنال ها را رمزگشایی نموده و با حساسیت به آن پاسخ دهند. آنها زمانی شروع به اعتماد کردن می کنند که پاسخ لبخند خود را با لبخند از سوی دیگران دریافت می کنند؛ یا وقتی که ناراحت می شوند، آنها را آرام کنند؛ یا زمانی که گرسنه هستند، آنها را تغذیه نمایند. والدینی که به نیازهای فرزندانشان توجه جدی می کنند، در واقع به آنها کمک می کنند تا به دلبستگی ایمن دست یابند.

اما آیا نوزاد من با تمام این توجه ها لوس نخواهد شد؟

شما ممکن است اینطور فکر کنید، اما مطالعات نشان می دهد که نوزادانی که از سوی والدین خود پاسخ های سریع تر و گرم تری دریافت نموده اند نسبت به آن دسته که توجه کمتری به آن ها شده است، یاد می گیرند کمتر گریه کنند و شب ها بیشتر بخوابند.

بایستی به این نکته توجه داشت که نوزادان تازه از یک مکان گرم و نرم آمده اند که می توانستند صدای ضرب ریتمیک قلب مادرشان را احساس کنند و احساس گرسنگی یا سرما نمی کرده اند. قبل از تولد، همه چیز به صورت تنظیم شده و سیستماتیک انجام می شده است.پس از تولد، زمانی که کودک در محیط جدید خود گرسنه، ناراحت و یا آشفته است، سیستم پاسخ رفتاری استرس در مغز فعال شده و هورمون های استرس آزاد می کند.کودک ناراحتی خود را از طریق گریه بیان می کند.هنگامی که مراقب به نیاز کودک پاسخ می دهد و برای او غذا یا گرما یا آسایش فراهم می کند، کودک آرام می شود. سیستم پاسخ رفتاری استرس در مغز غیرفعال شده و مغز نوزاد شروع به ایجاد شبکه های سلول مغزی می کند که به کودک کمک می کند تا آرام بگیرد.

بنابراین می توان گفت که شما با پاسخ دادن به نیازهای نوزاد او را لوس نمی کنید.

مراقبت و پاسخ استرس
مطالعات انجام شده توسط دکتر مگان گونار، از دانشگاه مینه سوتا نشان داد کودکانی که تا پایان سال اول، مراقبت مداوم، گرم و پاسخگو دریافت نموده اند، نسبت به سایر کودکان هورمون استرس کورتیزول کمتری تولید می کنند، و زمانی که آن ها ناراحت می شوند، هورمون استرس آن ها سریع تر غیرفعال می شود.این مسئله نشان می دهد که آن ها برای مواجهه با چالش های زندگی مجهزتر شده اند.
مطالعات انجام شده توسط بروس پری و همکارانش در دانشکده پزشکی بلیور نشان داد که نوزادان و کودکان کم سن و سال که در معرض سوء استفاده و غفلت بیشتری قرار گرفته اند، احتمال دارد حتی در مواجهه با استرس های ناچیز، واکنش های استرسی بزرگ تری تولید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *