سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت چهارم”

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت پنجم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت سوم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت چهارم”

صحبت کردن، خواندن، آواز خواندن با فرزندتان

 

رویدادهای روزانه را داستان¬ وار برای کودکتان تعریف کنید، در مورد مردم و مکان¬هایی که آنها می-شناسند آواز بخوانید، آنچه را که در طول روز اتفاق می¬افتد، برایش توصیف کنید. همه این گفتگوها پایه محکمی برای یادگیری بعدی فرزندتان خواهد بود.

 

چرا قبل از اینکه نوزادان بتوانند حرف بزنند، بایستی برای آن¬ها خواند و حرف زد؟

 

ممکن است به نظر برسد که کودکان کم سن و سال نمی¬توانند حرف¬های شما را بفهمند، اما به روش¬های مهم آنها این کار را انجام می¬دهند. نوزادان هنوز معنای کلمات را درک نمی¬کنند، اما از طریق این “گفتگوها” ظرفیت زبان آن¬ها رشد می¬کند.هنگامی که نوزادان به گفتگوهای پی در پی شما گوش می-دهند، بخش¬هایی از مغز که صحبت کردن و زبان را اداره می¬کنند، توسعه می¬یابد.هر چه کلمات بیشتری در این مکالمات بشنوند، آن قسمت¬های مغز بیشتر رشد و توسعه می¬یابد.صحبت کردن، آواز خواندن و خواندن نه تنها برای رشد مغز فرزند شما مهم است، بلکه یک فرصت عالی برای نزدیک شدن به وی نیز به شمار می¬رود.

 

شما می¬توانید برای کودکان کم سن و سال و حتی نوزادان کتاب های تصویری و داستان بخوانید.نوزادان حدوداً شش ماهه، هیجان خود را با گشاد کردن چشمانشان و حرکت دادن بازوها و پاهایشان هنگام دیدن یک کتاب با تصاویر بچه¬ها یا سایر اشیاء آشنا نشان می¬دهند.

 

مطالعات نشان می¬دهد که شیوه خواندن برای کودکان تفاوت دارد.داستان¬ها را به طریقی که بچه¬های بزرگ و کودکان نوپا را تشویق می¬کند تا به سوالات شما پاسخ دهند، به آنچه که آنها در یک کتاب عکس می بینند اشاره کنند، و در مورد چیزی که آنها فکر می¬کنند در داستان بعدی اتفاق می¬افتد با شما صحبت ¬کنند، و قافیه¬ها و برگردان¬ها را تکرار نمایند.تکرار داستان¬های مشابه و خواندن آوازها و آهنگ¬های تکراری ممکن است بیش از حد برای شما خسته کننده باشد، اما برای کودکان اینگونه نیست.آنها از طریق تکرار یاد می¬گیرند و این مسئله تنها به زبان محدود نمی¬شود.

 

روال¬ها و آیین¬ها را تعیین نمائید

 

یک کودک نو پا می¬داند که زمان خواب فرا رسیده است؛ زیرا مادرش مثل همیشه آهنگ می¬خواند و پرده¬ها را می¬کشد. کودک نوپای دیگر وقتی پدرش به او شیرینی و آب میوه نشان می¬دهد تقریباً می¬داند که اکنون پدرش او را بلند می¬کند. روال¬های روزمره و آیین¬های مرتبط با احساسات لذت¬بخش برای اطفال اطمینان و قوت قلب به همراه می¬آورد. تجربیات مثبت تکراری که ارتباطات قوی میان نورون¬ها در مغز ایجاد می¬کنند، به کودکان کمک می¬کند تا احساس امنیت نمایند. آنها همچنین به یک کودک کمک می¬کنند تا آنچه را که از محیط پیرامونش انتظار دارد بیاموزد و چگونگی جهان اطراف خود را درک کند. همچنین کودکانی که تعاملات ایمن و قابل پیش¬بینی با دیگران دارند در مدرسه نیز بهتر عمل خواهند نمود.

 

کودکان را به انجام اکتشاف و بازی امن تشویق کنید

 

در اولین ماه¬های زندگی، کل دنیای یک کودک والدین او هستند.تعاملات بین والدین و کودک، پایه تمام یادگیری¬های بعدی را تشکیل می¬دهد.همانطور که نوزادان رشد می¬کنند و قادر به سینه-خیز کردن و راه رفتن می¬شوند، شروع به کشف دنیای فراتر از والدین خود می¬کنند.والدین باید این حس اکتشاف کودک را تشویق کنند و زمانی که کودک نیاز به بازگشت به آنها برای امنیت داشته باشد، پذیرای او باشند.

 

بازی به همان اندازه یک تجربه یادگیری مهم است.در حالی که بسیاری از ما آموزش را ساده¬ترین راه کسب حقایق می¬دانیم، کودکان بیشتر از طریق بازی یاد می¬گیرند.تنها کافی است یک کودک نوپا را در بازی تماشا کنید، و ببینید که تا چه اندازه در حال یادگیری است.

 

برنامه¬های گزینش شده تلویزیون را تماشا کنید

 

تلویزیون به تنهایی نمی¬تواند به نوزاد زبان تدریس کند و نمی¬تواند با او ارتباط برقرار نماید.مطالعات نشان می¬دهد که کودکانی که در مدرسه بهتر و سریع¬تر درس را فرا می¬گیرند، در واقع کودکانی هستند که خانواده¬های آن¬ها برای تماشای برنامه¬های تلویزیون محدودیت در نظر گرفته¬اند و برنامه¬هایی که تماشا می¬کنند، انتخابی هستند.بچه¬های بسیار کم سن و سال هنوز قادر به درک تفاوت بین واقعیت ها و آنچه که وانمود می¬شود نیستند.برخی از تصاویر تلویزیونی آنها را جذب می¬کند، اما بسیاری از تصاویر دیگر می¬تواند برای آن¬ها گیج کننده یا حتی ترسناک باشد.

 

برنامه¬های تلویزیون را گزینش کنید و در عادات تماشای تلویزیون کودکان خود دخالت کنید.از تلویزیون به عنوان یک پرستار نوزاد استفاده نکنید.هر زمان که بخواهید، می توانید با فرزندتان برنامه¬ها را تماشا کنید و درباره آنچه که مشاهده می¬کنید با هم صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *