سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت اول”

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت دوم”
شهریور ۱۸, ۱۳۹۷
آرشیو کارگاه های دانش افزایی
آبان ۲۶, ۱۳۹۷

سال های اولیه، ماندگار برای همیشه “قسمت اول”

همان گونه که یک مادر فرزند خود را تغذیه می کند، با عشق و محبت به چشمان کودک خود نیز نگاه می کند.یک پدر به هنگام تعویض پوشک، به آرامی با دختر تازه متولد شده خود سخن می گوید. مراقبین کودک آواز و لالایی می خواند تا کودک بخوابد.

این لحظات روزمره، این رفتارهای ساده و محبت آمیز، تغذیه ضروری و حیاتی کودک را فراهم می-آورد، همان طور که بدن کودکان به مواد غذایی برای رشد نیاز دارد. در حال حاضر تحقیقات بیان می کند که تجارب عاطفی، جسمانی و شناختی مثبت کودک در سال¬های اولیه به همان اندازه برای رشد یک مغز سالم و تندرست اهمیت دارد.

نوزاد دارای ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی یا نورون است.نورون ها رشد نموده و با سایر نورون ها در سیستم های بدن ارتباط برقرار می کنند به گونه‌ای که بتوانند عملکردهای مختلف مانند دیدن، شنیدن، حرکت و بیان هیجانات را کنترل نمایند. این سیستم‌ها، توسط تجربه های مکرر فعال می شوند و مبنایی برای سازماندهی و عملکرد مغز در کل زندگی به شمار می روند. فقدان نتایج فعال سازی مناسب، موجب کمبود رشد یا ناپدید شدن این ارتباطات می شود.

چه چیزهایی را باید والدین و مراقبین در مورد رشد و توسعه مغز بدانند؟

مغز بخشی از بدن است که به ما امکان می دهد تا احساس شادی یا ناامیدی کنیم، به دیگران به طریق محبت آمیز و عاشقانه و یا به صورت عصبی پاسخ دهیم، با استفاده از دلیل و منطق یا به صورت ساده واکنش نشان دهیم. این ظرفیت ها به طریقی جادویی ظاهر نمی شوند، بلکه آن ها از تعامل میان ویژگی های وراثتی کودک و تجربیاتی که وی داشته است، نشأت می گیرند.

مغز بخشی از بدن است که به ما امکان می دهد تا احساس شادی یا ناامیدی کنیم، به دیگران به طریق محبت آمیز و عاشقانه و یا به صورت عصبی پاسخ دهیم، با استفاده از دلیل و منطق یا به صورت ساده واکنش نشان دهیم. این ظرفیت ها به طریقی جادویی ظاهر نمی شوند، بلکه آن¬ها از تعامل میان ویژگی های وراثتی کودک و تجربیاتی که وی داشته است، نشأت می¬گیرند.

مغز بخشی از بدن است که به ما امکان می دهد تا احساس شادی یا ناامیدی کنیم، به دیگران به طریق محبت¬آمیز و عاشقانه و یا به صورت عصبی پاسخ دهیم، با استفاده از دلیل و منطق یا به صورت ساده واکنش نشان دهیم. این ظرفیت¬ها به طریقی جادویی ظاهر نمی¬شوند، بلکه آن¬ها از تعامل میان ویژگی¬های وراثتی کودک و تجربیاتی که وی داشته است، نشأت می¬گیرند.

به هنگام تولد، مغز به طور قابل توجهی تکمیل نشده است.قسمت هایی از مغز که مدیریت تفکر و یادآوری، و همچنین رفتار عاطفی و اجتماعی را بر عهده دارد، رشد کافی نیافته است.حقیقت این است که مغز در دنیای واقعی نسبت به رحم بیشتر رشد و تکامل می یابد. این امر بدان معنی است که کودکان عمیقاً تحت تاثیر تجربیات اولیه خود قرار دارند.روابط آن ها با والدین و دیگر پرستاران مهم است ، چالش هایی که با آن ها روبرو می¬شوند نه تنها از حالت و خلق و خوی آن ها تأثیر می پذیرد، بلکهاین تجربیات در واقع راه و روشی را که مغزهای کودکان از طریق آن به یکدیگر مرتبط شده و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند را نیز تحت تاثیر قرار می¬دهد.

به عبارت دیگر، تجارب اولیه به تعیین ساختار مغز کمک می کنند، بنابراین روش یادگیری افراد، شکل دهنده تفکر و رفتار آن¬ها برای ادامه زندگی شان است.

 

اصول رشد و توسعه مغز

  • جهان خارج، اتصالات و ارتباطات مغزی را شکل می­بخشد.
  • جهان خارج از طریق حواس   بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی، تجربه می­شود که مغز را قادر به خلق و یا اصلاح می­نماید.
  • عملکرد مغز بر اصل “استفاده از آن یا از دست دادن آن” قرار دارد.
  • روابط با افراد دیگر در اوایل زندگی، منبع مهم توسعه و رشد بخش­های عاطفی و اجتماعی مغز به شمار می­رود.
  • جهان خارج، اتصالات و ارتباطات مغزی را شکل می­ بخشد.
  • جهان خارج از طریق حواس   بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی، تجربه می­شود که مغز را قادر به خلق و یا اصلاح می نماید.
  • عملکرد مغز بر اصل “استفاده از آن یا از دست دادن آن” قرار دارد.
  • روابط با افراد دیگر در اوایل زندگی، منبع مهم توسعه و رشد بخش­های عاطفی و اجتماعی مغز به شمار می­رود.

مولفین: ملاحت آزاده. ریحانه باقری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *